Мета: перевірити знання учнів про гірські породи та ґрунти; розвивати мислення, пам’ять, увагу; виховувати дбайливе ставлення до природи, культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
— Чому ґрунти потребують охорони і догляду?
— Поясніть, чому без ґрунту людство може загинути.
— Поясніть прислів’я: «Краще один раз добре розпушити ґрунт, ніж два рази погано полити».
— Наведіть приклади позитивного і негативного впливу людини на ґрунт.
— Яку допомогу для захисту ґрунту могли би надати ви?
2. Вікторина
– Верхній родючий шар землі, покритий рослинністю. (Ґрунт)
– Які речовини входять до складу ґрунту (підкресліть).
Пісок, глина, вода, повітря, перегній, солі, скло.
– Основна властивість ґрунту. (Родючість)
– Тварини або рослини стали першими мешканцями суші? (Рослини)
– Найбагатший на перегній ґрунт. (Чорнозем)
– Залишки органічних і неорганічних речовин, що містяться в ґрунті. (Перегній)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми перевіримо, як ви вмієте застосовувати свої знання про гірські породи та ґрунти на практиці.
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 58–59)
1. Розкажіть, де вам доводилося бачити гірські породи в природі. Які з них використовують люди? Уявіть, що у вашому краї зникли всі корисні копалини. Придумайте історію про це.
2. Поміркуйте і розкажіть, коли в повсякденному житті ви спостерігаєте за використанням корисних копалин?
3. Упізнайте корисні копалини, зображені на фотографіях на с. 57. Як люди будуть використовувати корисні копалини в майбутньому? Поясніть хід своїх міркувань.
4. Поясніть, як забезпечити родючість ґрунтів на вашій присадибній ділянці або на дачі.
5. Спільно з однокласниками розробіть проект будівництва великого будинку. Які корисні копалини знадобляться для втілення цього проекту в життя? Складіть їх список.
2. Фізкультхвилинка
3. Тестування «Гірські породи. Ґрунти»
1 варіант
І рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Хто створив гірські породи?
а) Люди; б) природа; в) тварини.
2. Які бувають корисні копалини?
а) Горючі й рудні; б) рудні й нерудні; в) горючі, рудні, нерудні.
3. Торф — це:
а) тверда корисна копалина;
б) рідка корисна копалина;
в) газоподібна корисна копалина.
4. Головна ознака ґрунту — це:
а) родючість; б) світлий шар піску;
в) різні за кольором шари землі.
Дайте відповідь «так» чи «ні».
5. Кам’яне вугілля — це рідка корисна копалина.
а) Так; б) ні.
6. Природний газ — це газоподібна корисна копалина.
а) Так; б) ні.
7. Людина може виготовляти корисні копалини.
а) Так; б) ні.
8. Доповніть твердження
Рідка корисна копалина — …
(Нафта, граніт, залізна руда)
ІІ рівень
9. Допишіть, з яких корисних копалин виготовляють: посуд та цеглу — з…,
скло — з…
(Глини, піску)
10. Установіть відповідність.
Горючі глина
мідна руда
рудні алюмінієва руда
крейда
природний газ
нерудні кам’яне вугілля
11. Як охороняти ґрунт?
а) Будувати більше заводів, фабрик;
б) удобрювати;
в) закопувати сміття.
12. Гірська порода — це:
а) каміння, з якого утворюються гори;
б) тварини, які живуть у горах;
в) природні тіла, які знаходяться в Землі або на її поверхні.
13. Підкресліть, що входить до складу ґрунту.
Тварини, пісок, повітря, каміння, вода, глина, перегній.
ІІІ рівень
Поміркуйте. Запишіть свої міркування.
14. Що може трапитися, якщо нафта потрапить у море?
15. Знайдіть помилки. Запишіть кожне речення правильно.
Верхній родючий шар землі, в якому ростуть рослини, називається перегноєм.
Ґрунт, у якому багато води, називають родючим.
Найродючіший ґрунт — глиняний.
2 варіант
І рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Які бувають гірські породи?
а) Тверді й рідкі; б) тверді й газоподібні; в) тверді, рідкі й газоподібні.
2. Граніт — це:
а) тверда корисна копалина;
б) рідка корисна копалина;
в) газоподібна корисна копалина.
3. Родовище — це:
а) місце, де жили предки твоєї родини;
б) місце, де залягає багато корисної копалини;
в) корисні копалини.
4. Основними властивостями ґрунту є:
а) його колір; б) його вологість; в) його родючість.
Дайте відповідь «так» чи «ні».
5. Нафта — це рудна корисна копалина.
а) Так; б) ні.
6. Пісок — це горюча корисна копалина.
а) Так; б) ні.
7. Запаси корисних копалин безмежні.
а) Так; б) ні.
8. Доповніть твердження.
Газоподібна корисна копалина — це…
(Пісок, кам’яне вугілля, природний газ)
ІІ рівень
9. Доповніть твердження.
Пам’ятники виготовляють — з …, метал виплавляють — з …
(Залізної руди, граніту)
10. Установіть відповідність.
Рудні торф
залізна руда
нерудні пісок
нафта
горючі алюмінієва руда
гіпс
11. Як охороняти ґрунт?
а) Застосовувати отрутохімікати;
б) саджати дерева;
в) надмірно поливати.
12. Підкресліть «зайве» слово.
Крейда, гіпс, графіт, нафта, мармур.
13. Підкресліть назви шарів земної поверхні.
Пісок, повітря, коріння, вода, глина, перегній, рослини.
ІІІ рівень
14. Продовжіть речення.
Природний газ небезпечний для людини тим, що…
15. Знайдіть помилки. Запишіть кожне речення правильно.
Чим більше в ґрунті перегною, тим ґрунт світліше.
Ґрунт, у якому мало перегною, називають чорноземом.
У чорноземі рослини дають низький урожай.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що вам найбільше запам’яталося про гірські породи та ґрунти?
— Що вас вразило або здивувало?
— Які знання ви можете використати в щоденному житті?
— Які з них, на вашу думку, стануть вам у пригоді в майбутньому?