Мета: формувати в учнів уявлення про повітря, його склад; ознайомити з властивостями повітря (пружність, теплопровідність, розширення під час нагрівання); виховувати дбайливе ставлення до всіх багатств природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про властивості і склад повітря.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 29–31)
— Ми починаємо вивчати нову тему «Повітря». Прочитайте на с. 29, про що ви дізнаєтеся в цій темі.
— Для чого людині потрібне повітря?
— Розгляньте малюнок 20 на с. 29. Ця діаграма зображує склад повітря. З яких газів складається повітряна оболонка Землі?
— Що ви дізналися про кисень?
— Виявляється, що колись, давним-давно, наша планета була молодою, оскільки тільки утворилась у космічному просторі. Тоді в складі повітря не було кисню. Чому? Тоді на Землі не існувало рослин. Тільки з появою зелених рослин у складі повітря з’явився кисень.
— Запам’ятайте! Людям та іншим живим істотам для життя потрібне повітря, у якому міститься кисень.
— Поміркуйте, звідки беруться домішки у повітрі.
— Пригадайте, з якими властивостями повітря ви вже знайомі.
— Чи доводилося вам бачити повітря? Як можна довести існування повітря навколо нас?
— Повітря слабо проводить тепло. Де використовують цю властивість повітря?
— Поміркуйте, чому цегла з отворами та пористий пінопласт погано проводять тепло.
— Як Сонце нагріває повітря?
— Що відбувається з повітрям при нагріванні? А при охолодженні?
— Тому біля земної поверхні повітря тепліше, а піднімаючись угору, охолоджується.
— Яку властивість повітря можна спостерігати, провівши дослід з м’ячем?
— Подумайте, як люди використовують згадану властивість повітря.
Висновки. Навколо Землі є повітря. Повітря — прозоре. Повітря займає простір, воно легше за воду, пружне й має здатність стискатися.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах
— Повітря оточує нас скрізь. Але ми його не бачимо, адже воно прозоре. А чому ж тоді небо блакитне? Бо товстий шар повітря, який оточує нашу планету, освітлений Сонцем, набуває блакитного забарвлення. Коли космонавти дивляться на Землю із космічного корабля, вони бачать, як наша планета переливається всіма відтінками блакитних кольорів.
— Поміркуйте! Чому космонавти, які виходять у відкритий космос, і водолази, які спускаються в морські глибини, вимушені вдягати спеціальні скафандри?
— Чому кулька, заповнена повітрям, не тоне? (Повітря легше за воду.)
— Чому м’яч після удару відскакує? (Повітря пружне, воно має здатність стискатися. При ударі м’яча об підлогу або землю повітря, яке в ньому міститься, миттєво стискається. Оскільки воно пружне, то відразу розширюється, внаслідок чого м’яч відскакує після удару.)
2. Робота в групах
— Поміркуйте!
— Чому в теплій кімнаті кулька більша? А в холодній та сама кулька стає меншою? (Від нагрівання повітря розширюється, від охолодження — стискається.)
— Чому птахи настовбурчують пір’я під час морозів?
— Чому вікна в будинках мають подвійне, а іноді — потрійне скло?
— Коли краще зберігається тепло в кімнаті: якщо вікно засклене товстим склом чи коли воно з подвійними рамами?
— Чому взимку в шубі тепліше, ніж в осінньому одязі? Чому в морозну погоду люди надівають речі зі штучного або натурального хутра?
— Як люди використовують у побуті властивість повітря погано проводити тепло?
— Наведіть власні приклади практичного використання людиною знань про властивості повітря.
— Про що ви дізналися з рубрики «Для допитливих»?
— Від нагрівання повітря розширюється, а від охолодження — стискається. Повітря погано проводить тепло. Повітря складається із суміші газів. Усім організмам для дихання потрібний кисень, який виробляють рослини.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Прочитайте висновки на с. 31.
— Опишіть повітря за його властивостями.
— Доведіть, що нас оточує повітряний простір.
— Чому іграшки, заповнені повітрям, не тонуть у воді?
— Чому підстрибує м’яч?
— Поясніть, чому кажуть, що повітря — це невидимий «одяг» Землі.
— Як змінюється стан повітря при нагріванні й охолодженні?
— Чому рослини не замерзають під снігом?
— З чого складається повітря?
— Що потрібно організмам для життя?
VІІ . Домашнє завдання
С. 29–31. Проект «Облаштовуємо нашу планету».
— Чому необхідно, щоб нашу прекрасну планету прикрашало багато зелених рослин?