Цікаві факти про ґрунти України

Скачати файл
(1 бал, середній: 5,00 із 5)
Завантаження...

Українські ґрунти — найродючіші ґрунти в світі. Усього на території України є 650 видів ґрунтів, а загальна кількість ґрунтових відмін становить кілька тисяч. Переважають в Україні родючі чорноземи, темно-сірі лісові та лугові ґрунти (становлять 2/3 території).  Ґрунти — не лише джерело поживних речовин для рослин, середовище проживання деяких тварин; це унікальне природне утворення,  до складу якого входять мінерали, перегнилі залишки рослин, коріння, мікроорганізми і тварини. До складу ґрунтів входять також вода і гази. Будь-який вплив на ґрунти позначається на всій природі і, навпаки, зміни природних умов зумовлюють значні зміни ґрунтів.  

Процес ґрунтоутворення відбувається дуже повільно. У середніх широтах помірного поясу, де розташована Україна, родючий шар ґрунту завтовшки 0,5 – 2 см утворюється приблизно за 100 років. Для утворення на полі шару ґрунту товщиною 18-20 см потрібно кілька тисяч років. Повністю ж сформований ґрунт має потужність 1 – 2 м і складається з кількох шарів – горизонтів. У розрізі ґрунту (ґрунтовому профілі) видно його шарувату будову.

Армія дощових черв’яків на 1 га ґрунту становить 130 тис. особин загальною масою близько 400 кг. За рік вони перевертають понад 30 т землі.

Цікаві факти про ґрунти світу

Ґрунт є домівкою для: крота, ящірки, личинки хруща, дощових черв’яків, жаби, капустянки .

Ґрунт на французьких виноградниках вважається таким дорогоцінним, що працівники повинні відскрібати його з черевиків, щоб повернути ґрунт назад. Найбільш цінні оброблювані землі займають всього 11% світового земельного фонду. Гризуни прокладають величезну кількість ходів, механічно перемішуючи  грунтові шари до глибини 40-100 см.  Вони  деколи переривають від 13 до 36 т/га землі,  а звичайні кроти — від 3,9 до 55 т/га. Поле за 1 добу може втратити шар грунту завтовшки в 5 см за через дію вітру.

Схожі записи:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *